Szkolenie nt.uzależnień behawioralnych- WOLNE MIEJSCA !!!
Uzależnienia wciąż stanowią istotny problem zdrowotny i społeczny. W polskiej populacji najczęściej występują alkoholizm, narkomania i palenie papierosów, ale coraz powszechniejsze są też uzależnienia behawioralne. Eksperci podkreślają, że wzrost liczby osób uzależnionych może być ukrytym kosztem pandemii COVID-19 oraz związanych z nią ograniczeń aktywności społecznej, izolacji i niepokoju o bezpieczeństwo ekonomiczne. Pandemia koronawirusa wymusiła również m.in. pracę zdalną i naukę online. Przed komputerami i ekranami tabletów zarówno osoby dorosłe i dzieci spędzają teraz jeszcze więcej czasu niż przedtem. Przestrzeń wirtualna jest atrakcyjna dla ludzi w każdym wieku – dlatego uzależnienie może wystąpić zarówno u dzieci, jak i osób dorosłych. Nikt nie jest bezpieczny, czasami granica między przyjemnym spędzaniem wolnego czasu, a popadnięciem w nałóg i utratą kontroli jest bardzo płynna, dlatego należy mieć to na uwadze. Należy nauczyć się stawiać granice – w przypadku osób dorosłych – i uczyć tego dzieci.
Jak stawiać granice? Jak zadbać o higienę cyfrową? Jakie są objawy uzależnienia od gier, hazardu, serwisów społecznościowych? Tego i innych zagadnień z zakresu profilaktyki uzależnień, ze szczególnym uwzględniałem uzależnień behawioralnych mogą dowiedzieć się uczestnicy spotkania edukacyjnego i szkolenia organizowanego przez Urząd Miasta i Gminy w Skawinie – Centrum Wspierania Rodziny we współpracy z Centrum Szkoleń Profilaktycznych Edukator w Krakowie reprezentowanym przez Panią Katarzynę Kudybę – pedagoga, psychologa, profilaktyka, trenera w obszarze profilaktyki uzależnień, przeciwdziałania przemocy oraz cyberprzemocy, posiadającej kilkuletnie doświadczenie w prowadzeniu warsztatów, szkoleń, konsultacji w tematyce uzależnień, skierowanych zarówno do osób dorosłych, jak i dzieci i młodzieży.
Mając na uwadze powyższe zapraszamy rodziców uczniów oraz wychowawców Państwa placówki do udziału w spotkaniu edukacyjnym i szkoleniu on-line „Dziecko w świecie mediów. Uzależnienia behawioralne – przyczyny, skutki, profilaktyka”.
Zagadnienia poruszane w trakcie spotkania edukacyjnego z rodzicami:
- Charakterystyka uzależnień behawioralnych.
- Wpływ telewizji na psychikę i postawy u dzieci.
- Skutki nadmiernego oglądania telewizji przez dzieci.
- Telefon – narzędzie do komunikacji czy gadżet do zabawy?
- Kiedy dziecko jest gotowe na posiadanie telefonu?
- Nomofobia – czy smartfony uzależniają?
- Wpływ gier na dzieci – dobór gier i czasu grania do wieku dziecka.
- Portale społecznościowe, a dzieci.
- Media społecznościowe a przestępcy seksualni.
- Cyberprzestrzeń, a substancje psychoaktywne.
- Domowe BHP w sieci, czyli jak i gdzie postawić bezpieczne granice dziecku.
- Filtry, ochrony rodzicielskie – jak to działa?
- Czynniki chroniące dzieci przed uzależnieniami. Rola rodziny w profilaktyce.
Zagadnienia poruszane w trakcie szkolenia dla nauczycieli:
- Charakterystyka uzależnień behawioralnych.
- Nomofobia – czy smartfony uzależniają?
- Jakie potrzeby zaspakajają dzieci w świecie wirtualnym.
- Portale społecznościowe, a ich wpływ na dzieci.
- Media społecznościowe a przestępcy seksualnie.
- Uzależnienie od gier.
- Charakterystyka popularnych gier wśród dzieci, a zagrożeń jakie mogą w nich spotkać
- Mechanizmy psychologiczne zawarte w grach.
- E-hazard.
- Przyczyny ryzyka rozwoju uzależnień od gier.
- Objawy, skutki i przeciwdziałanie uzależnienia od gier.
- Cyberprzestrzeń, a substancje psychoaktywne.
- Wczesna profilaktyka zachowań problemowych.
- Czynniki chroniące dzieci przed uzależnieniami. Rola placówki oświatowej w profilaktyce uzależnień.
Sposób realizacji: Platforma Zoom.us (dostęp do platformy zapewnia realizator szkolenia). Link do spotkania i szkolenia zostanie przesłany na adres szkoły w ciągu 2 dni przed szkoleniem. Liczba miejsc na poszczególne spotkania jest ograniczona (99 miejsc – jedno spotkanie) – decyduje kolejność zgłoszeń/wysłania deklaracji. W przypadku dużego zainteresowania szkoleniami zostaną uruchomione dodatkowe terminy.
Ze względów organizacyjnych proszę o wypełnienie załączonej deklaracji i przesłanie jej terminie do dnia 17 czerwca 2021 r (czwartek) na adres: [email protected] i wskazanie w deklaracji osoby odpowiedzialnej za udostępnienie linka osobom zainteresowanym spotkaniem/szkoleniem oraz wskazanie adresu e-mailowego, pod który zostaną przesłane stosowne linki.
Terminy spotkań:
- Spotkanie z rodzicami – 21 czerwca 2021 r. (poniedziałek) w godz. 19.00 – 20.00
W związku z powyższym prosimy o przesłanie deklaracji chęci uczestnictwa w szkoleniu do 21 czerwca br. (poniedziałek) do godz. 18.00 na adres przedszkola: [email protected]