1.Przedszkole jest czynne przez 11 miesięcy w roku. Organ prowadzący ustala dyżur wakacyjny na każdy rok szkolny. Dyżur wakacyjny organizowany jest w jednym miesiącu: lipcu lub sierpniu.
2.Przedszkole jest czynne od poniedziałku do piątku od godz. 6:00 do 16:30
3.Do przedszkola przyjmuje się dzieci na podstawie przeprowadzonej rekrutacji.
4.Rodzice zobowiązani są do przestrzegania zasad funkcjonowania przedszkola zawartych w Statucie Przedszkola oraz współdziałania z przedszkolem w zakresie wszystkich spraw związanych z pobytem dziecka w przedszkolu.
5.Rodzice zobowiązani są zapewnić regularne uczęszczanie na zajęcia dziecku objętego obowiązkiem rocznego przygotowania przedszkolnego oraz usprawiedliwiać jego nieobecności.
6.Organizację pracy w ciągu dnia określa ramowy rozkład dnia. Szczegółowe zasady organizacji przedszkola reguluje Statut Przedszkola.
7.Rodzice zobowiązani są do przyprowadzania dzieci do godz. 8.30 i odbierania do godziny 16.20
8.Realizacja podstawy programowej odbywa się w godz. 8:00 – 13:00
9.Dziecko powinno mieć podstawową wyprawkę, która jest uzgadniana na pierwszym zebraniu z rodzicami.
10.Dziecko do przedszkola powinno przychodzić czyste, ubrane odpowiednio do pory roku i temperatury.
11.Przedszkole realizuje zadania wychowawczo – dydaktyczne i opiekuńcze we współpracy z rodzicami (opiekunami), organizacjami społecznymi oraz instytucjami kulturalno – oświatowymi.
12.Przedszkole współpracuje z poradnią psychologiczno-pedagogiczną zapewniając w miarę potrzeb specjalistyczną konsultację i pomoc na odrębnych zasadach.
13.Informacji o dziecku udzielają tylko nauczyciele pracujący w grupie, specjaliści lub dyrektor przedszkola.
14.Wszelkie sprawy dotyczące pracy wychowawczo-dydaktycznej rodzice powinni kierować w pierwszej kolejności do nauczycieli pracujących w oddziale.
15.W przedszkolu nie mogą być stosowane żadne zabiegi lekarskie, w tym podawanie leków, z wyjątkiem udzielania pierwszej pomocy przed medycznej.
Dziecku przewlekle choremu dopuszcza się podawanie leków zgodnie z opracowaną procedurą.
16.Na dwór wychodzą wszystkie dzieci. Nie ma możliwości na życzenie rodziców pozostawienia dziecka, w tym czasie w przedszkolu.
17.Rodzice i osoby pełniące rolę opiekunów umożliwiają dziecku samodzielne rozbieranie i ubieranie się /bez pośpieszania dziecka.
18.Do przedszkola może uczęszczać tylko dziecko zdrowe- nie chore na choroby zakaźne, infekcje bakteryjne, wirusowe, pasożytnicze, itp.
Dziecka chorego nie należy przyprowadzać do przedszkola.
19.W razie zachorowania dziecka na chorobę zakaźną lub zatrucie pokarmowe należy niezwłocznie powiadomić nauczycielkę lub dyrektora przedszkola.
20.W przypadku chorób alergicznych dopuszcza się możliwość uczęszczania dziecka do przedszkola, po przedłożeniu zaświadczenia lekarskiego.
21.W wypadku dłuższej nieobecności dziecka rodzice zobowiązani są do zgłoszenia i poinformowania o przyczynie nieobecności.
22.Obowiązkiem rodziców jest informowanie nauczyciela o aktualnym stanie zdrowia dziecka.
23.W przypadku nie odebrania dziecka z przedszkola , przy jednoczesnym braku kontaktu z rodzicami, osobami upoważnionymi, zostaje wdrożona procedura przewidziana dla tego typu sytuacji.
24.Dziecko musi być przyprowadzane oraz odbierane przez rodziców, opiekunów prawnych lub osoby pisemnie upoważnione, zapewniające dziecku pełne bezpieczeństwo. Dzieci nie będą wydawane osobom, których stan wskazuje, że nie są one w stanie zapewnić dziecku bezpieczeństwa np. nietrzeźwym.
25.Przedszkole organizuje ubezpieczenie dzieci od następstw nieszczęśliwych wypadków. Koszty ubezpieczenia pokrywają rodzice na początku każdego roku szkolnego. Ubezpieczenie jest dobrowolne.
26.Rodzice zobowiązani są do terminowego wnoszenia opłat ustalonych w uchwale Rady Miasta w sprawie wysokości opłat za korzystanie z wychowania przedszkolnego. Za nieterminowe wnoszenie opłaty naliczane są umowne odsetki.
27.Rodzice zobowiązani są udostępnić informacje konieczne do szybkiego nawiązania kontaktu przedszkola z członkami rodziny dziecka i niezwłocznego informowania nauczycieli o zmianie telefonów kontaktowych, adresu zamieszkania.
28.Rodzice zobowiązani są do zaznajamiania się z wszystkimi informacjami zamieszczanymi na gazetkach dla rodziców.
29.Wszystkie zmiany w korzystaniu z przedszkola w tym informacje dotyczące ilości posiłków powinny być zgłaszane do dyrektora przed rozpoczęciem następnego miesiąca, którego ma dotyczyć zmiana.
30.Organem reprezentującym rodziców w przedszkolu jest Rada Rodziców pracująca w oparciu o Regulamin Rady Rodziców.
31.Wszystkie życzenia i zażalenia dotyczące działalności placówki oraz pracy nauczycieli i pozostałego personelu należy zgłaszać do dyrektora przedszkola.
32.Rodziców oraz pracowników przedszkola obowiązuje podana do wiadomości procedura załatwiania spraw trudnych i konfliktowych.
33.Przedszkole nie ponosi odpowiedzialności za zabawki i rzeczy przynoszone do przedszkola.
34.Dziecko w przedszkolu ma wszystkie prawa wynikające z Konwencji Praw Dziecka, a w szczególności do:
a) właściwie zorganizowanego procesu opiekuńczego, wychowawczego i dydaktycznego – zgodnie z zasadami higieny pracy umysłowej,
b) szacunku dla jego potrzeb, życzliwego i podmiotowego traktowania,
c) ochrony przed wszelkimi formami przemocy fizycznej bądź psychicznej,
d) poszanowania jego godności osobistej,
e) poszanowania własności,
f) opieki i ochrony,
g) partnerskiej rozmowy na każdy temat,
h) akceptacji jego osoby.
35.Rodzice mają prawo do:
a) zapoznania się z realizowanymi w przedszkolu planami i programami pracy wychowawczo-dydaktycznej,
b) uzyskiwania na bieżąco rzetelnej informacji na temat aktualnego rozwoju swojego dziecka i jego postępów edukacyjnych,
c) uzyskiwania porad i wskazówek od nauczycieli, specjalistów w rozpoznawaniu przyczyn trudności wychowawczych i edukacyjnych oraz sposobie udzielenia dziecku pomocy,
d) wyrażania i przekazywania nauczycielowi oraz dyrektorowi wniosków z obserwacji pracy przedszkola celem podnoszenia poziomu jakości,
e) wyrażania i przekazywania opinii o pracy przedszkola organowi prowadzącemu i nadzorującemu pracę pedagogiczną poprzez Radę Rodziców,
f)wnioskowania o udzielenie dziecku pomocy psychologiczno- pedagogicznej,
g) otrzymania informacji o gotowości szkolnej swojego dziecka.
Dyrektor Przedszkola